piątek, 20 kwietnia 2012

Krok po kroku.... Sadzenie roślin

Etapy:             1. Przygotowanie gleby
                        2. Sadzenie
                        3. Pielęgnacja
                        4. Nawożenie

1.      Przygotowanie gleby – czynność tą musimy wykonać z należytą starannością, gdyż po wysadzeniu rośliny na stałe miejsce, nie ma już możliwości na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek. Należy przede wszystkim usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, np. chwasty wieloletnie, kamienie, fragmenty cegieł itp. Zwykle wystarczy głębokie przekopanie ziemi oraz wymieszanie jej z dodatkiem torfu, gliny czy piasku na glebach zwięzłych, jednak jak to w życiu bywa często konieczna jest wymiana gleby i przygotowanie jej zupełnie świeżej. Najłatwiej i najbezpieczniej jest wówczas zakupić gotowe podłoże ogrodnicze dostosowane do wymagań pokarmowych poszczególnych roślin.


2.      Sadzenie (najlepszą porą jest wczesna wiosna, choć jesień również jest odpowiednia, jednak istnieje groźba przemarznięcia korzeni). Podkreślić należy, że rośliny z pojemników mają największą szansę przyjęcia się na nowym miejscu (zminimalizowane jest wówczas ryzyko przeschnięcia korzeni)
Etapy sadzenia:
- rozcinamy osłonkę (lub wyjmujemy roślinę z pojemnika)
- rozluźniamy bryłę korzeniową i sprawdzamy ją pod względem występowania larw szkodników (zanieczyszczenia usuwamy a nadmiernie rozwinięte i poskręcane korzenie przycinamy)
RADA: Polecam przyjąć zasadę, iż posadzoną roślinę przysypujemy o centymetr poniżej poziomu gruntu, ułatwia to później uformowanie dołka, do intensywnego podlewania wodą w pierwszym okresie wzrostu rośliny. Dobrze jest także ów dołek wyściółkować, w celu ograniczenia odparowywania wody z gleby w strefie przy korzeniu.


 




3. Pielęgnacja czyli przede wszystkim podlewanie – podlewamy roślinę nawet wówczas, gdy sadzimy ją w deszczu! Usuwamy w ten sposób nadmiar powietrza z gleby i co najważniejsze, powodujemy dokładne oblepianie włośników najmniejszymi cząstkami gleby i aktywne pobieranie z niej składników pokarmowych. Zdecydowanie podlewać należy nie za często ale za to dużą ilością wody, gdyż tylko wówczas mamy pewność, że woda dotarła nawet do najgłębiej położonych korzeni. Roślinę należy również obserwować pod względem występowania chorób grzybowych i szkodników owadzich, gdyż tylko odpowiednio wczesna reakcja i wykonanie oprysku daje pewność, iż roślinie nic nie grozi.






  1. Nawożenie – bardzo ważne jest, aby nie nawozić krzewów podczas sadzenia, ponieważ w pierwszym okresie wzrostu powinny one „szukać” w glebie składników pokarmowych co powoduje intensywne rozrastanie się korzeni, a na tym najbardziej nam zależy, gdyż daje to pewność, że roślina się przyjmie. Nawozimy dopiero po ok. 2 miesiącach od posadzenia i to połową dawki zalecanej. Dopiero po roku od posadzenia możemy zastosować pełną zalecaną dawkę nawozu mineralnego wieloskładnikowego.

„Drzew i krzewów ozdobnych nie spożywamy, ale one bardzo lubią dużą ilość składników pokarmowych, które zapewniamy im poprzez regularne nawożenie”

1 komentarz: